top of page
white symbol opacity 15.png
white המרכז הרפורמי לדת ומדינה.png
זה לא רק כותל-חדש-מרובע.jpg

זה לא רק הכותל!

ליישם את מתווה הכותל 
עכשיו!

white symbol opacity 15.png

"יש אנשים עם לב של אבן יש אבנים עם לב אדם"
יוסי גמזו - 'הכותל'

​מתווה הכותל נוגע לכולנו!

האופן שבו מתנהל המקום הקדוש ביותר לעם היהודי הוא שיקוף ישיר של יחסי דת ומדינה בישראל.

כיום הכותל מתנהל כבית כנסת חרדי לכל דבר ועניין. המציאות הזו נותנת לגיטימציה למיעוט החרדי לנהל בעבור המדינה כולה כל ממד הנוגע לזהות היהודית שלנו הישראלים.

העובדה שדווקא בכותל אין חופש דת היא בלתי נתפסת.

 

יישום מתווה הכותל יהיה הכרה בעובדה שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי ויהודיה. יישום המתווה ישבור את המונופול של הרבנות החרדית וישפיע על מאבקים נוספים בתחום הדת והמדינה כמו נישואים אזרחיים ותחבורה ציבורית בשבת.

Image by shraga kopstein
כולנו
בר מצווה-בכותל-קטן.jpg

בר מצווה ברחבה השוויונית בכותל. כמה טקסים היו נערכים בשנה אם הרחבה הייתה מכובדת, נגישה ומפורסמת לציבור?

מתווה הכותל - שאלות ותשובות

 

מהו מתווה הכותל?

מתווה הכותל הוא הסכם על הסדרי התפילה בכותל המערבי, עליו החליט בינואר 2016 צוות בראשות עו"ד אביחי מנדלבליט (שהיה אז מזכיר הממשלה), עו"ד דינה זילבר ועו"ד צבי האוזר, ואותו אישרה ממשלת נתניהו ביום 31.1.2016.

המתווה אושר בתום משא ומתן מפרך של 3 שנים, שהחל ביוזמת ראש הממשלה דאז נתניהו ויו"ר הסוכנות דאז שרנסקי. במו"מ נטלו חלק נציגי התנועה הרפורמית, התנועה הקונסרבטיבית, נשות הכותל, הממונה על הכותל והרבנים הראשיים.

המתווה אושר בממשלה ברוב של 15 שרים כנגד 5, עם הסכמה שבשתיקה של נציגי המפלגות החרדיות, אשר לא הצביעו בעד המתווה אך גם לא הטילו וטו על העברתו.

מה כולל מתווה הכותל?

המתווה כלל מספר מרכיבים שנועדו ליצור מצב של כותל אחד עם שתי רחבות תפילה – רחבה נפרדת מגדרית ורחבה מעורבת שוויונית:

  1. הקמת כניסה משותפת לכותל שממנה ניתן יהיה להמשיך לרחבה הנפרדת או לרחבה השוויונית.

  2. הקמת רחבת תפילה שוויונית בעלת מראה מכובד וממלכתי בעזרת ישראל, שתהיה נגישה ובעלת נראות מהרחבה הקיימת של הכותל.

  3. קביעה בתקנות שהרחבה השוויונית תהיה חלק מהכותל המערבי, ושמנהגי התפילה בה יהיו על פי עקרונות השוויון המגדרי והפלורליזם (כאשר לנשות הכותל תותר תפילת נשים נפרדת במקום בראשי חודשים).

  4. ניהול הרחבה השוויונית על ידי מועצה ציבורית בראשות יו"ר הסוכנות, בה יהיו נציגים לתנועות הרפורמית והקונסרבטיבית ולנשות הכותל שימונו על ידי ראש הממשלה על מנת לייצג את המתפללים והמתפללות במקום.

  5. יוקצו תקציבים לתחזוקת הרחבה השוויונית וכן לפרסום ושיווק דבר קיומה בציבור.

 

מה קרה לאחר שהמתווה אושר בממשלה?

לאחר אישור המתווה בממשלה, ולמרות הסכמת הפוליטיקאים החרדיים, החלה מתקפה בעיתונות החרדית כנגד המתווה. כתוצאה מכך, הוחלט על הקפאת מתווה הכותל זמן קצר אחרי אישורו בממשלה.

ממשלת נתניהו קיבלה ביוני 2017 החלטה על הקפאת מתווה הכותל והוא מוקפא מאז.

מה המצב היום בכותל?

כיום יש בכותל רחבה מרכזית מופרדת מגדרית (כאשר עזרת הנשים קטנה פי 4 מעזרת הגברים!). כל מי שמתפלל באופן שונה מהמנהג החרדי –– נתקל באלימות, בגיבוי סדרני הקרן למורשת הכותל.

מחוץ לרחבת הכותל קיימת עזרת ישראל, שהוקמה בשנת 2013 ע"י נפתלי בנט שהיה אז השר לענייני תפוצות, על מנת שתשמש כרחבה שוויונית. אבל המקום לא מהווה אלטרנטיבה לרחבת הכותל המרכזית:

  • הכניסה למקום מוסתרת וקל לפספס אותה. בניגוד לתקציבי העתק שמוקדשים לפרסום הרחבה המרכזית בכותל, המקום אינו מפורסם ולכן רבים כלל אינם יודעים על קיומה של הרחבה השוויונית.

  • אין גישה לאבני הכותל מהמקום, מאז שבקיץ 2018 נפלה אבן מהכותל.

  • אין כללים ברורים לגבי המותר והאסור במקום. פעמים רבות מגיעים למקום גורמים חרדיים ומציבים במקום מחיצה, כדי למנוע קיום תפילות מעורבות וקיום חגיגות בר/בת מצווה שוויוניות.

  • המדינה לא מקצה תקציבים לאחזקת המקום, שמופעל ע"י התנועה הקונסרבטיבית. זאת לעומת תקציבים של עשרות מיליוני שקלים בשנה שמוקצים לקרן למורשת הכותל עבור הרחבה המרכזית בכותל.

מה קורה עכשיו?

כיום יש הזדמנות יוצאת דופן ליישום מתווה הכותל. מצד אחד, בקואליציה אין מפלגות חרדיות, ומצד שני, ראשי הקואליציה – ובהם לפיד, גנץ, מיכאלי וליברמן – הכריזו על תמיכתם ביישום מתווה הכותל, והנושא אף הוזכר בהסכמים הקואליציוניים של ישראל ביתנו, מפלגת העבודה ויש עתיד.

למרות זאת, ראש הממשלה טרם הכריז על כוונתו ליישם את המתווה. זה הזמן לקרוא ליישום המתווה!

שאלות ותשובות
white symbol opacity 15.png

מדינת ישראל [...] תקיים שויון זכויו​ת חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות...
מגילת העצמאות

blue symbol opacity 15.png
עדכונים
color horizontal w slogen.png
bottom of page