על הטקס

מרכיביו של בר-בת מצווה רפורמי ומשמעותם
 

בר - בת מצווה רפורמית


חוויה שווה בלי מחיצה

מה בעצם המשמעות של לעלות תורה? ואם כבר עולים, אז מה זה הפרשה ומהי ההפטרה? ולמה עם טלית? ואיך התפילין קשורים בכל זה ואיך קושרים אותן?

 

אם אתם שוקלים טקס בר או בת מצווה רפורמי, ייתכן ויש לכם הרבה מאוד שאלות, על מה הוא כולל ואיך החלקים השונים שבו מתחברים לחיים שלכם. בחלק הזה באתר תוכלו למצוא מידע מפורט על כל אחד ממרכבי הטקס ומשמעותו.

מילון מונחים לעולים לתורה

מה ההבדל בין מפטיר וההפטרה, מה כותב סופר סת"ם, ומתי בעצם קוראים בתורה? סביב העלייה לתורה ישנו עולם של מושגים ומנהגים שעשוי להיות זר ומבלבל. מוזמנים לעשות סדר בכל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול. על ספר התורה, על העלייה לתורה ועל הפטרה.

כנסו למילון המונחים לעולים לתורה >>

תפילין

תפילין היא המצווה היחידה בה אנו ממש מתחברים באופן פיזי, גופני אל התורה ע"י זה שאנו קושרים תיבות התפילין ובתוכן פרשיות אל היד והראש. מקור הציווי, נמצא כבר בתורה בספר שמות וספר דברים: "וּקְשַׁרְתָּם לְאוֹת עַל יָדֶךָ וְהָיוּ לְטֹטָפֹת בֵּין עֵינֶיךָ"

קראו עוד על התפילין >>

טלית

"מי שהתעטף בטלית בנעוריו, לא ישכח לעולם" יהודה עמיחי

הטלית הינה בגד מרובע, העשוי לרוב מצמר או פשטן, ולו בעל ארבע פינות, אליהן קשורות ציציות. הציצית היא עיקר המצווה בטלית והן נועדו להיראות ולהזכיר לאדם את אלוהים ואת מצוותיו. בטלית מתעטפים בזמן תפילת שחרית ובאירועים מיוחדים כגון חגים, בחתונה ובזמן העלייה לתורה ולכן גם בטקס בר/בת מצווה.
 


קראו עוד על טלית >>

עלייה לתורה

העלייה לתורה עומדת במרכז טקס בר המצווה המסורתי ולא סתם. ספר התורה עומד בלב ליבו של העם היהודי.הקריאה המשותפת והמחזורית בו נותנת עומדת מזה שנים במרכז חיי הקהילה היהודית. למידת הטעמים וקריאת הפרשה הקשורה ביום ההולדת מחברת את הנער והנערה למסורת ולסיפור של העם היהודי.

קראו עוד על העלייה לתורה >>

הדרשה והפרשה שלי

מסורת הדרשה מחברת בין פרשת השבוע ובין אירועי השעה וחיי הקהילה. היא המקום שבו מתגלה הקשר של התורה והמסורת להווה. נשיאת דרשת בר ובת המצווה מזמינה את הנער והנערה לחפש בעצם את הקשר הזה לחיים שלהם, ולהביא את מחשבותיהם בפני הקהילה שלהם. דרשה זו מאפשרת להציץ לעולם האישי שלהם ולהכיר אותם טוב יותר

קראו עוד על הדרשה והפרשה שלי >>

 

המסע מתחיל כאן

רוצים להתלבט או להתייעץ? צרכים עזרה בלמצוא קהילה המתאימה לכם? מלאו את הטופס ויהלי ניב רכזת טקסי החיים שלנו תחזור אליכם בהקדם!

ניתן גם ליצור קשר טלפוני: 02-6203642 שלוחה 0