אמריקה בוחרת: הבחירות לקונגרס הציוני העולמי ה-38

 

רבע מתקציב התנועה

בין ה-21 לינואר עד 11 למרץ 2020 יתקיימו בארה"ב בחירות לקונגרס הציוני העולמי, המכונה גם הפרלמנט של העם היהודי. אנחנו, הזרם הרפורמי, מייצוגים בקונגרס על ידי ארצה  וארצנו הארגונים הציוניים הרפורמיים – ולגודל שלהם בקונגרס הבא יש חשיבות עצומה לתנועה הרפורמית הישראלית. איך זה עובד ולמה זה מעניין אותנו? כל מה שרצים לדעת ולא ידעתם איך לשאול:
 

הרכב הקורנס הציוני משפיע מאוד על הרכב המוסדות הלאומיים, קק"ל, הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית, אשר דרכם מגיע, נכון להיום, רבע מהתקציב של התנועה הרפורמית בארץ. כל תושבי ארה"ב המזדהים כיהודיים יכולים להצביע בתהליך אינטרנטי פשוט. 

 

המחסום העיקרי הוא שהם צרכים לדעת שזה קורה ושההצבעה שלהם חשובה וכאן אתם נכנסים לתמונה!
 

לכל אחד מאיתנו יש חברים, מכרים ושותפים בארצות הברית שהיו שמחים לראות את ישראל פלורליסטית יותר. בואו נגיע אליהם ביחד.  

✡  1.5 דקות, 7.5 דולר פעם חמש שנים

זה כל מה שנדרש מהאמריקאים בשביל להשפיע

בשבוע הבא נשלח אליך מייל בעברית ובאנגלית עם סרטון הסבר וקישור לאתר ההצבעה. 

✡ כל מה שנדרך ממך זה רק לשאול מה שלומם, להעביר את המסר ולספר להם שזה ממש פשוט וממש חשוב!

עוד על הקונגרס הציוני העולמי
 

הקונגרס הציוני מייסודו של הרצל הינו הגוף העליון של ההסתדרות הציונית העולמית והרשות המחוקקת העליונה שלה. הקונגרס נבחר ומתכנס אחת ל 5 שנים, והרכבו משפיע באופן ישיר כלל המוסדות הלאומיים - ההסתדרות הציונית העולמית (הצ"ע), קרן קיימת לישראל (קק"ל), הסוכנות היהודית וקרן היסוד – ועל יחסי הכוחות הפוליטיים בכל ההנהלות שלמוסדות אלה.

הרכב הקונגרס מתחלק בקירוב לשלוש 

 • כשליש מהצירים מייצגים את ישראל - על פי מפתח הבחירות האחרונות לכנסת ישראל

 • כשליש מהצירים מייצגים את ארה"ב – על פי בחירות המתקיימות אחת לחמש שנים

 • כשליש מהצירים מייצגים את שאר העולם – על פי תוצאות בחירות או הסכמים פוליטים במדינות שבהן לא מתקיימות בחירות – בהסכמה.

 

חשוב לדעת כי הצירים מכל העולם משתייכים ל"בריתות ציוניות" והן מתחברות יחד ליצירת סיעות משותפות. בקדנציה הנוכחית סיעה משותפת של "ארצנו" - נציגי התנועה הרפורמית בארה"ב ובעולם, חברה למפלגות הישראליות: מרצ, הנוער הציוני והמחנה הציוני. הסיעה הזו היא כעת הסיעה הגדולה ביותר בקונגרס הציוני ובתוכה "ארצנו" היא הברית הגדולה ביותר.

 

הנציגים הרפורמיים בקונגרס נאבקים למען

 

 • פיתוח והשקעה בתוכניות חינוכיות הפתוחות לכל זרמי היהדות, בישראל ובתפוצות וכן לאזרחים לא יהודים בישראל.

 • שקיפות וניהול תקין במוסדות הלאומיים, ומדדים שקופים ושוויוניים לתקצובי תוכנויות ופרויקטים, קידום נשים, קידום צעירים ונוער,

 • חיזוק תנועות הנוער הציוניות.

 • ביטול או דחייה של החלטות/העברות תקציביות שנוגדות את הערכים של התנועה הרפורמית.

 • ביסוס העיקרון של השוויון בין הזרמים ביהדות.

 

ההיחלשות של המפלגות הליברליות בבחירות לכנסת משמעה הקטנת הסיעה אליה אנו שייכים, וכוחה הפוליטי. בבחירות האלו שואפת התנועה לאזן את ההיחלשות הזו על ידי עידוד הצבעה של יהודים בתפוצות לתנועת ארצנו.

 

הבחירות לקונגרס הציוני
 

בבחירות הקודמות לקונגרס הציוני שהתקיימו ב-2015, זכתה ארצה ל-39% מהקולות בארה"ב, עם כ-21,000 מצביעים.

בבחירות הקרובות המטרה היא להגיע ל-50,000 קולות, בכדי לאזן את ההיחלשות של הסיעה (הכוללת את מרצ והמחנה הציוני) ואף לחזק את כוחה של התנועה הרפורמית בקונגרס הציוני.

הבחירות יתקיימו מה-21 לינואר עד 11 למרץ 2020, ואופן הבחירה הוא מקוון.

 

מי יכול להצביע?

 • מעל גיל 18

 • מזדהה כיהודי/ה

 • מאשר הסכמה לתכנית ירושלים (תוכנית הדוגלת במרכזיותה של ישראל בעם היהודי ואושרה על ידי ה-URJ).

 • משלם/ת דמי הצבעה - $7.5

 

 

למה זה חשוב לנו?

 

 • הצבעה בבחירות לארצה תקדם את הערכים הפלורליסטים והשוויוניים בישראל ובעולם היהודי כולו.

 • הייצוג של התנועה הרפורמית בקונגרס הציוני מאזן (במידת מה) את חוסר הייצוג שלנו בכנסת ישראל

 • הקונגרס הציוני משפיע גם על קהילות יהודיות ברחבי העולם. שלא כמו בארה"ב, היהדות הרפורמית ברחבי העולם היא מיעוט בתוך מיעוט – ובאמצעות הכוח שלנו במוסדות אנחנו מחזקים אותם ועומדים לימינם במקומות שבהם מנסים להוציא אותם ממעגלי ההשפעה בקהילה היהודית.

 • הצבעה לארצה בבחירות תאפשר לנו להשפיע על המוסדות הלאומיים מבפנים – אג'נדה פלורליסטית ושוויונית ומנהל תקין.

 • השתתפות במשחק הפוליטי היא אחת הדרכים החשובות של יהודי התפוצות להשפיע מבפנים ולא רק לבקר מבחוץ.

פעם בחמש שנים יהדות אמריקה בוחרת ולך יש את ההזדמנות להשפיע על עתידה של התנועה הרפורמית בישראל!

 

בשבוע הבא יחלו בארה"ב בחירות לקונגרס הציוני העולמי, המכונה גם הפרלמנט של העם היהודי. בניגוד לכנסת ישראל, בקונגרס הציוני יש לנו ייצוג משמעותי – ארצה  וארצנו הארגונים הציוניים הרפורמיים, המייצגים אותנו, את הזרם הרפורמי שהוא הגדול ביותר בקרב יהדות צפון אמריקה.

 

למה זה חשוב? להרכב הקונגרס הציוני יש חשיבות עצומה עבור התנועה הרפורמית בישראל – כרבע מתקציב התנועה מגיע מהמוסדות הלאומיים המושפעים מהרכב הקונגרס. בנוסף, נציגי התנועה הרפורמית בקונגרס פועלים לכך שהמוסדות הלאומיים - קק"ל, הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית, יפעלו בצורה שקופה, פלורליסטית ושוויונית, וייצגו את הערכים שאנחנו מאמינים בהם ויקדמו ישראל יהודית ודמוקרטית.

 

איך מצביעים ואיך זה קשור אלי? כל תושבי ארה"ב (גם ישראלים תושבי ארה"ב שלא מצביעים בבחירות לכנסת בארץ), המזדהים כיהודים, ומעל גיל 18 יכולים להצביע. הבחירות יתקיימו בין 21 לינואר עד ה-11 למרץ 2020, בתהליך אינטרנטי פשוט שלוקח דקה וחצי ועולה 7.5 דולר.

 

המחסום העיקרי הוא שהם צרכים לדעת שזה קורה ושההצבעה שלהם חשובה - כאן אתם נכנסים לתמונה. לכל אחד מאיתנו יש חברים, מכרים ושותפים בארצות הברית שהיו שמחים לראות את ישראל פלורליסטית יותר. בואו נגיע אליהם ביחד.   בשבוע הבא נשלח אליך מייל בעברית ובאנגלית עם סרטון הסבר וקישור לאתר ההצבעה. 1.5

 

דקות, 7.5 דולר פעם חמש שנים - זה כל מה שנדרש מהאמריקאים בשביל להשפיע. כל מה שנדרך ממך זה רק לשאול מה שלומם, להעביר את המסר ולספר להם שזה ממש פשוט וממש חשוב!