ארון הספרים הרפורמי

אנחנו מזמינים אתכם לצלול לעולם הספרות הרפורמית, עם למעלה מ-10 ספרים מרתקים שיקחו אתכם למסע מרתק ומלמד

ספרים לשנה

בשנים האחרונות יצאו שלושה ספרים המלווים את מעגל השנה היהודי ישראלי ומעניקים משמעות ותוכן לחגים למועדים ולפרשות השבוע

בזמן, עטיפה קדמית.jpg

בזמן
מסע בלוח השנה יהודי ישראלי

הרבה פרופ' דליה מרקס

לכל חודש מחודשי השנה אופי משלו, טעמים וניחוחות ייחודיים, אלה באים בין דפי "בזמן". כל פרק מוקדש להעמקה ולעיון באחד מתריסר החודשים, והמבנה של כולם קבוע: כוונה, מבוא, שירת החודש, עיונים, תפילת החודש.  כוונה לחודש, בבחינת ייחול שאני מייחדת לכל חודש; בשערי החודש הוא מבוא קצר, ובו פירוט העיונים שיבואו בפרק; שירת החודש, בכל פרק בחרתי שיר או פיוט שנושאיהם קשורים באירועי החודש או מזכירים אותם; עיונים על תכנים שכל חודש מְזַמֵּן; ובסוף כל פרק מותאמת תפילת החודש, תפילה הנאמרת במהלך החודש או המאירה אור מסוים הקשור בו. בצד הטקסט פתחתי חלונות ובהם מדרשים, פיוטים, הרהורים ותוספות.

בהוצאת - ידיעות אחרונות - ספרי חמד - התנועה הרפורמית - 2018

דרישת שלום.jpg

דרישת שלום

דרשות לפרשת השבוע מאת רבני ורבות התנועה הרפורמית

עורכות: הרבה תמר דבדבני ואלונה ליסיצה

108 דרשות ל 54 פרשות השבוע. רבני ורבות התנועה הרפורמית בישראל מוצאים את הרלוונטיות של סיפורי וחוקי התורה לחיינו אנו תוך התכתבות והישענות על מסורת הדורות והמשכתה לזמן הזה

בהוצאת - הקיבוץ האחרון - ספריית פועלים - התנועה הרפורמית - 2018

האזינו_מבראשית_-_חזית(2).jpg

האזינו מבראשית
בין התורה לשכל הישר: שבעים ושלוש תובנות למאה ה 21

ראובן מרקו

ראובן מרקו מתנדב בתנועה הרפורמית במשך חמישים שנה, מתוכן בעשר השנים האחרונות שימש כיו"ר התנועה הוא בוגר הטכניון בהנדסת חשמל, ובעל תואר שני במנהל עסקים, וממציא במשותף של מעל 20 פטנטים במגוון טכנולוגיות. הדרשות המבואות בספר החדש שלו צומחות מתוך המתח בין שני עולמות האלו בהם חי ראובן את חייו - עולם התורה והאמונה ועולם המדע והשכל הישר. הדרשות עוקבות אחרי פרשות השבוע וחגי ישראל (כולל יום השואה ויום העצמאות) ויוצרות גשרים בין המסורת ובין חיי יום יום של אנשים מודרניים בישראל של המאה ה 21.

בהוצאת - הקיבוץ האחרון - ספריית פועלים - התנועה הרפורמית - 2019

ספריית התנועה הרפורמית

מוצעים לרכישה בהנחה דרך התנועה

קול דממה דקה: מחשבות אמונה
וביקורת

הרב פרופ׳ יהוידע עמיר

"הספר הוא חוליה בשרשרת ארוכה של ספרי הגות פילוסופית דתית בישראל. שורשיהם של ספרים אלה נטועים בתורה שבכתב (התנ"ך) ובתורה שבעל-פה לדורותיה. השיטה העיונית שהם מעוגנים בה היא הפילוסופיה הכללית והיהודית בת זמנם. במציאות של זמננו יש העזה, חדשנות וחלוציות בכתיבתו של חיבור המבקש להמשיך את הגותם של פרנץ רוזנצוויג, מרטין בובר ואהרון דוד גורדון. זאת הן בזכות האתגרים החדשים שהספר מתמודד אתם הן בשל המקום המוגבל שהתרבות הפוסט-מודרנית מייעדת לעיון פילוסופי בכלל ולעיון פילוסופי-היסטורי בנושאי אמונה ודת בפרט." אליעזר שביד

בהוצאת ידיעות אחרונות - ספרי חמד

חידושה של הברית
יוג׳ין בורוביץ

קריאה לכינון מחודש של חיים יהודיים על בסיס תודעת ברית רבת מעגלים. במרכזה עמידתו של ה'עצמי' היהודי בברית עם אלוהיו ועם עמו. חידושה של הברית פונה ליהודים שהתפכחו ממקסמי השווא של רבות מההבטחות שהמודרנה נשאה בכנפיה. הוא פונה לאלה שאינם נכונים ואינם רשאים לוותר על עמידתם הביקורתית, האוטונומית, האחראית נוכח האל ונוכח המסורת וציוויה. חידושה של הברית תובע מאתנו לתת דין וחשבון על דרכנו היהודית – למען נִחייה ולמען נְחַייה את בריתנו עם עצמנו, עם עמנו, עם האנושות ועם אלוהינו.

בהוצאת - הקיבוץ המאוחד

בעת אשן ואעירה
הרבה דליה מרקס

הספר עוסק במעברי היום והלילה בסידור התפילה: "קריאת שמע שעל המיטה" מכאן ו"ברכות השחר" מכאן. שני נושאים שלא זכו עד כה למחקר מעמיק, מקיף ורב-תחומי כמו זה שמרקס מגישה לנו. הספר מתאר בפרוטרוט ובלשון בהירה את תולדותיהם המרתקות של טקסטים וטקסים אלה, מימיהם של חז"ל ועד לסידורים המודרניים של ימינו, ומצביע על תפקידיהם ועל תפיסות העולם הזוכות בהם לביטוי מועצם. ביד בוטחת מובילה הרבה פרופ' דליה מרקס את הקורא בשבילים הקסומים של המעברים שבין ממלכת היום לממלכת הלילה.

בהוצאת - ידיעות אחרונות - ספרי חמד

ברית אמונים
דוד אלנסון ודניאל גורדיס

הספר בוחן קשת רחבה של תשובות הלכתיות בנושא גיור שנכתבו בידי פוסקים אורתודוקסים ממערב  אירופה, מארצות הברית ומישראל. מטרתו היא להראות כי עניינים העיקרי של הפוסקים אינו בירור הלכתי גרידא אלא הגנה על החברה היהודית מפני סכנת ההתבוללות ואובדן זהות.

בהוצאת - שלם

ירמיהו בציון.jpg

ירמיהו בציון
דוד ברק גרודצקי

רב, רפורמי, פציפיסט וסוציאליסט, אמריקני שהיגר לארץ ישראל, נשיאה הראשון של האוניברסיטה העברית בירושלים ופעיל פוליטי שניסה בכל מאודו לקדם את הרעיון הדו־לאומי - יהודה לייב מאגנס; איש רבגוני ומרתק שהשפיע על ההיסטוריה הציונית, אך לא רבות נכתב על אודותיו. ירמיהו בציון היא ביוגרפיה אינטלקטואלית המתחקה אחר שורשי השקפת עולמו של מאגנס.בהוצאת - אוניברסטית בן גוריון 2018

היהדות הרפורמית: הגות, תרבות וחברה
דר׳ אבינועם רוזנק

הספר עוקב אחר השינויים שעברה התנועה הרפורמית לאורך השנים ובוחן את ההשפעות התרבותיות והחברתיות שמספקות להם מסגרת ושמסייעות להבהרתם. הספר עוסק במעבר מן השיח המודרני לשיח הפוסטמודרני, בהתפתחות שחלה בתנועה בהגדרת מושגים כגון "הלכה", "ציונות" ו"מגדר", בשינויים במעמד הנשים בתנועה, במחלוקות פנים-תנועתיות בעניין ההגדרה המחודשת של המושגים "משפחה", "זוגיות", "העם היהודי" ו"הקהילה היהודית", וביחסה של התנועה ל"נישואי תערובת".

בהוצאת הקיבוץ המאוחד - בשיתוף מכון ון ליר

פרשת המים

אלונה ליסיציה, דליה מרקס, מיה ליבוביץ׳ ותמר דובדבני

הספר פרשת המים מבקש לבחון ולהבין את המצווה העתיקה של הטבילה ואת המוסד הקדום של המקווה, ולהזרים בהם מים זכים של חידוש ויצירה. פרשת המים משיב את קוראותיו וקוראיו אל חוויית הטבילה בלב חדש, כאמצעי מחולל שינוי ומעודד צמיחה. הוא מאמץ את הטבילה כמאפשרת התנקוּת מכתמי העבר, היעטפוּת במי ההווה ומעין לידה מחודשת אל העתיד.

בהוצאת - הקיבוץ המאוחד

ספרים רפורמים נוספים

נכתבו על התנועה או בידי רבני ורבות התנועה

לרכישת הספרים באתרים חיצוניים לחצו על כריכת הספר

שיעורים לאמונה צרופה
הרב פרופ' יהוידע עמיר

נחמן קרוכמל (רנ"ק 1775 – 1840) היה ממעצבי דרכה של ההשכלה בגליציה, ממכונני 'חכמת ישראל' וממפלסי דרכה של היהדות האירופית המודרנית. הוא האמין בהתחדשות החיים היהודיים בעת החדשה ובתחייה לאומית תרבותית ודתית של עם ישראל. בערוב ימיו, אחרי שנים של לימוד והוראה בעל פה, ניגש לכתוב את ספרו הגדול, בעקבות מורו הרוחני – הרמב"ם. ואולם יצירתו הספרותית הקטועה מציבה חידה המחכה לפתרונה. ספרו מורה נבוכי הזמן לא נשלם. קוראיו נקראים לשחזר דרך מה שיש בידינו את משמעות מפעלו החינוכי, הפילוסופי והדתי הגדול של מחברו. שחזור זה הוא הבסיס לשאלה: מה דמותה של התחייה שייחל לה והאמין בה? מה הוא מבקש לומר לבני דורו, ועוד יותר מכך – מה יש בידו לומר לנו?

בהוצאת - האוניברסיטה הפתוחה

היהדות על פרשת

דרכים

מקס יוסף

הרב מרקס מרדכי יוסף נמנה במובהק עם שורות היהדות הליברלית של המאה הקדומת לפני שזו אימצה את הרעיון הציוני. ספרו הייחודי שיצא לאור בראשונה בגרמנית בשנת 1908 מהווה כתב הגנה על הרעיון הציוני העושה שימוש דווקא בטיעונים דתיים והתחשבנות חסרת רחמים עם נטיות ההתבוללות של עמיתיו הרבנים הגרמנים במחנה הלא-אורתודוקסי.

אסתר

הרב ניר ברקין

ספר הביכורים של הרב ניר ברקין  הינו רומן היסטורי מרתק, סאגה משפחתית סבוכה ומרגשת וסיפור בלשי מותח אשר מתחקה אחר יציאתו של הגיבור למסע לאיתור אדם אחד בעולם שנעלם בראשית מלחמת העולם השנייה, ולא הותיר אחריו כל סימן.

 

האופציה הרפורמית

מיכאל לבני
 

אוסף זה של חיבורים ומאמרים, שנכתב במשך יותר מ20 - שנה, מעניק מבט נדיר על ההגות הציונית הקלאסית כאשר היא מצטלבת ומשתלבת עם מי שהיתה פעם יריבתה, היהדות הרפורמית. מאמרים אלה עוסקים גם בפילוסופיה בסיסית וגם ביישומים מעשיים.

מרים, ספרי לי את

הרבה אורנה פילץ

ספר הילדים השלישי של הרבה הרפורמית אורנה פילץ, מגולל את סיפורה של מרים, אחות משה, כילדה ואת חלקה בהצלתו של משה התינוק מן היאור בידי בת פרעה – תפנית הגורל הראשונה בהפיכתו למושיע. זהו סיפור של יציאה לעצמאות ולהתבגרות, החושף את סיפור העבדות במצרים מנקודת המבט הייחודית של נערה ומביא קול נשי הסחר מאוד בסיפורי התנ"ך.

את ואני
הרבה אורנה פילץ

"בלשון בהירה, באומץ ובחן, ניגשת אורנה פילץ אל אחד מהרגעים הלא פתורים במחזור החיים היהודי־ישראלי: שאלת התוכן והטקס של בת המצווה. שאלות של אימהות, של זהות נשית בתוך התרבות היהודית, של אותנטיות וטקסיות, נאמנות וחידוש, מהות המושג ´מצווה´ ו´ברכה´, עולות מן הדפים בפשטות ובמעשיות. במהלך קריאת הספר, כמדריך הישרדות להורי בת המצווה, מוצאים עצמם הקוראים לא רק עשירים ברעיונות אלא גם שותפים לקריאה מהפכנית ורעננה ליהודיות עכשווית אחרת." - רות קלדרון

סולם יעקב
יעקב י. כהן, בנג׳י גרובר

סולם יעקב הוא קריאה לחידוש ערכים ולבחינת דרכי ביטוי בתרבות הדתית היהודית. הוא מעוגן במחויבות להומניזם ודמוקרטיה ומבקר לאורם את המציאות היהודית הדתית בארץ ובתפוצות. הוא תובע בחינה מחדש של מערכי-אמונה, פיתוח של עמדה יוצרת כלפי הדת, ההלכה והתפילה. בה-בעת הוא מבקר את התרבות החילונית-הומניסטית המערבית והישראלית וקורא לפתח מחדש מחויבות עמוקה לתרבות הדתית יהודית ולראות בה אוצר אנושי גדול. סולם יעקב הוא סיכום ביניים של עשרות שנות הגות ומעשה. שבעת שערי הספר מתמודדים עם סוגיות מפתח בתרבות היהודית ובהוויה האנושית, מתוך מגמה לטפח בקרב קוראיו הבנה של אתגרי היהדות בת-ימינו בישראל ובתפוצות ולהכשיר אותם לפתח דרכי התמודדות עמם. סולם יעקב הוא פרי של שיחה בין מחנך-הוגה לתלמיד קשוב, מקשה ועצמאי. הוא משלב את פירותיה של יצירה הגותית בת שנים רבות עם ראיונות נוקבים המאירים הגות מקורית זו באור עכשווי, מטריד ומעורר.

רכישה

מלאו את הטופס הבא ובחרו את הספר שברצונכם לרכוש