IMG_4072.HEIC

תחת כנפך

לימוד קינה ושיחה

  מפגש "בנות דינה"לציון יום המאבק הבינלאומי
למאבק באלימות נגד נשים

25.11.2020 | יום רביעי | 16:30-18:30

בנושא יצירת מרחב קהילתי במענה לאלימות מגדרית:
מודעות, מוגנות, מוכנות ופיתוח פרויקט "תחת כנפך"

לו"ז

16:30-16:45 

קינה על נשים נפגעות אלימות

16:45-17:30
 תפיסת עולם פמיניסטית ביצירת קהילה
שיחה  עם לירון אזולאי, מנכ"לית החצר הנשית

17:30-17:45

סולידריות קהילתית במקום של פירוד

לימוד


17:45-18:20 

דרכים לפעולה בתוך הקשר קהילתי

דיון על דרכי יישום פרויקט "תחת כנפך"


18:20-18:30
סיכום

לירון אזולאי

מנכ"לית החצר הנשית, בעלת ניסיון בעבודה עם נשים וקהילות צומחות. ניהלה במשך 4 שנים את עמותת מהפך-תע'ייר ארגון שותפות יהודי ערבי הפועל ברחבי הארץ לשינוי חברתי והעצמה קהילתית של נשים, ילדים ונוער ולהצמחת מנהיגות קהילתית. ובעלת ניסיון של כ15 שנים בעבודה בארגוני חברה אזרחית. מחזיקה בתואר ראשון בפילוסופיה ובסוציולוגיה ובתואר שני בסוציולוגיה מאוניברסיטת תל אביב: את עבודת המאסטר כתבה על ההבניה החברתית של אבטלה ומובטלים על ידי המדינה.

פרויקט ׳תחת כנפך׳

אלימות מגדרית הפכה בשנים האחרונות לנושא מדובר בשיח הציבורי אולי יותר מאי פעם. תנועת #MeToo היא כמובן הבולטת ביותר בשטח, אבל לצדה קמו יוזמות רבות ומשמעותיות, שנותנות מענה ראשוני למצוקה, שמשמשות תהודה לעדויות נשים וגברים נפגעים, שמציעות מקלט לנשים וילדים, שתומכות בשיקום הנפשי והכלכלי, וזאת לצד יוזמות חקיקה והקמת מרפאות ייעודיות. בתהליך החשיפה והעלאת המודעות לרשתות החברתיות חשיבות עצומה.

לצידן, שינויי החקיקה והכשרת רשויות האכיפה והמשפט הם מגמות חשובות וקריטיות לטיפול בבעיה.

עם זאת, ככל שנצבר הידע והניסיון בשטח, מתבררת ומתבהרת המסקנה שנושאים אלה, אלימות מגדרית בכלל ואלימות מינית בפרט, לא תמיד מוצאים מענה מיטיב בזירה הציבורית או המשפטית – אלו כמובן שני כלים חיוניים והכרחיים לכינון חברה הוגנת, אבל אלו אינם יכולים להיות הכלים הבלעדיים. המוקד המאפיין את שניהם אינו טיפולי, ואינו נותן מענה ארוך טווח למצוקתם האישית והפרטית של הנפגעות והנפגעים, שזקוקים לתמיכה, להגנה ולריפוי. 

פרויקט 'תַּחַת כְּנָפֵךְ' מעלה אפשרות שלישית, הנמצאת במרחב שבין 'כיכר העיר' (=הרשתות החברתיות) לבין רשויות האכיפה והמשפט: הקהילה. מטרת הפרויקט היא להשתמש בתשתית הקהילתית של התנועה הרפורמית, שקהילותיה פזורות בארץ מקריית שמונה בצפון ועד ליהל וללוטן בדרום, לצד קהילות היהדות המתחדשת באשר הן, על מנת לתת מענה לנשים נפגעות אלימות מגדרית, במרחב הגיאוגרפי שבו הן נמצאות. הקהילה יכולה להירתם לעזרה בממדים השונים, החל מרמה פשוטה של גיוס ציוד נחוץ, עזרה במעבר לבית חדש, עזרה בהסעות לילדים וכדומה, ועד למענה הטקסי של חגיגת חגים וטקסי מעגל חיים באווירה קהילתית ותומכת.

חשוב להבהיר, כי אין הכוונה לליווי טיפולי צמוד של הנפגעות, דבר שדורש הכשרה מקצועית ייחודית. מדובר במתן מעטפת קהילתית וולונטרית לטווח הארוך. היוזמה לאִמוץ הפרויקט יכולה להגיע מפעילים ומפעילות בקהילות השונות או מרבות ומרבני הקהילה, שימלאו תפקיד משמעותי בהעמקת המודעות לנושא, בבחינת הצדדים השונים של הפרויקט והשלכותיו ובמעקב ובליווי של הפרויקט לאורך זמן. 

מידי ערב בתפילת 'השכיבנו' אנו נושאים תפילה: "וּבְצֵל כְּנָפֶיךָ תַּסְתִּירֵנוּ" על מנת לחזק בנו תחושת הגנה ושמירה, ולעתים מתמזל מזלנו ואנו זוכים וזוכות להיות כנף מגינה כזו עבור הזקוקות והזקוקים לה. 

טופס הרשמה