השראה בימי קורונה

“יש חיידק משוגע שפוגע חסר הבחנה אבל החדר חמים ונעים ואת ישנה" (מתוך :בך לא נוגע/ יהודית רביץ) 

הימים הם ימי מגפה ומחלה, הרבה חוסר ודאות ובלבול שורים מכל עבר, רבים מאיתנו נמצאים לבדם בביתם או בחדרם. ודווקא ימים אלה מזכירים לנו עד כמה אנו קשורים זה בזה, ושכולנו רקמה אנושית אחת חיה. כתנועה וכקהילה אנו מבקשים להיות קשובים לכל מי שנזקק לעזרה, להושיט יד לחולים ולתקשר עם המבודדים.

אנו שמחים להגיד לכם דברי תורה והשראה לפרשת השבוע ובעקבות ימי קורונה.

אם אתם זקוקים לעזרה פיזית, נפשית או רוחנית צרו איתנו קשר ונקשר אתכם לאחד הרבנים או הבות שלנו.  02-6203642 | 02-6203478 (בשעות העבודה)

כתר על הראש

דרשות על הקורונה

לצחוק זה בריא

יהודים כמו יהודים מתמודדים עם הקשיים בהומור ויצירתיות וגם ברגישות. בימים האחרונים רצות המון בדיחות על הקורונה וגם קטעי השראה. למקרה שלא הגיעו אליכם - הנה שלוש דוגמאות שאהבנו במיוחד

מגילת הקרונוה.jpg

ניסים שבשגרה

זֶה הֲרֵי לֹא פָּחוֹת מִנֵּס שֶׁהַבֹּקֶר קָם עַל מְקוֹמוֹ
מִתְקַיֵּם וּמַמְשִׁיךְ.

הָאֲדָמָה לֹא רוֹעֶדֶת, מְכוֹנַת הַכְּבִיסָה גַּם שׁוֹטֶפֶת

גַּם סוֹחֶטֶת, הַחַשְׁמַל זוֹרֵם בְּמַסְלוּלוֹ הַחֲשָׁאִי .

הַלֵּב לֹא קָרַס, הַבֶּטֶן לֹא פָּקְעָה

יוֹם חָדָשׁ אוֹזֵר אֹמֶץ וּבָא

עוֹמֵד לוֹ הַכֹּחַ לְצֵאת אֶל הַדֶּרֶךְ

יָכוֹל הָיָה לִהְיוֹת אַחֶרֶת

(אַתְּ זוֹכֶרֶת

וְנִזְהֶרֶת)

מאיה וינברג

קהילה בימי מחלה

 הרבה איילה מירון סמואלס

וירוס הקורונה יגבה מכולנו מחירים כבדים. בטווח הקצר, הדרישה לבידוד, ביטול אירועים והתכנסויות, ביטול נסיעות ואירוחים- כל אלה ישבשו את חיינו ויחייבו אותנו לחשוב "מחוץ לקופסה" בתכנון השגרה והיציאה ממנה. ההיבטים הכלכליים של ההתגוננות מן הווירוס הולכים ומחמירים ועם קריסתה של תעשיית התיירות והפנאי, צמצום והגבלה של חלקים נרחבים מציבור העובדים, רבות ורבים עלולים ליפול לתוך מעגל העוני. לכל אלה יהיו השלכות חברתיות שעוד קשה לשערן.


אני חוששת, שבנוסף למחירים אלה של המגיפה נגלה עם הזמן צלקות אחרות שהווירוס ישאיר. התביעה להתבודדות והסתגרות תקשה במיוחד על אנשים החיים לבדם, על חולים ועל אלה הנוטים לדיכאון. אבל גם החברה כולה תושפע, כנראה, מן החשדנות המופנית קודם כל לזרים. העולם הפתוח עזר לנו לפגוש אנשים ותרבויות שונים משלנו ועודד פתיחות, הבנה ואמפתיה. בעולם סגור יותר ועני יותר עלולים הקסנופוביה, הלאומנות והאדישות החברתית להתפשט. 


מה ניתן לעשות?  לעמוד מול הזרם העכור ולעשות את המיטב. 


עלינו למלא את הוראות משרד הבריאות, כמובן. אבל - הבידוד לא צריך לגדוע קשרים חברתיים ונכונות לעזור לאחרים. בטוחני שאלה הנמצאים בבידוד ישמחו לקבל שיחות טלפון. אפשר גם לשאול: מה חסר לך? אולי אני יכולה להביא משהו מהמכולת? מבית המרקחת? להוציא חבילה מהדואר עבורך? אולי לסייע בהסעה של מישהו מהמשפחה שאינו בבידוד? אולי להביא מרק חם ולהניחו בפתח הבית, עם דרישת שלום חמה עוד יותר. יש ודאי הרבה דברים שניתן לעשות כדי לעזור, בלי להפר אף אחד מכללי הזהירות.

כתבו לחבריכם, לשכניכם, ולרב או רבת הקהילה שלכם שנכנסתם לבידוד! בקשו עזרה! אני ואחרים נמצא את הדרך לחבר בין מי שצריך סיוע למי שיכול לסייע.

ביחד נשמור על הרוח הקהילתית ונמצא דרכים חדשות לקיים את מצוות הערבות ההדדית. בשביל זה אנחנו כאן. 

 
 

ניצוץ באפלה

 

מה מסתתר מתחת למסכת הקורונה?

 הרב מורי לי-דר - קהילת בית השיטה ומועצה אזורית גלבוע

נס פורים שאירע ליהודים בשושן הבירה באמצע חודש אדר, בא ללמד אותנו לקח חשוב: גם כשאנו נמצאים בעיצומו של משבר גדול, חשוב לזכור שיש תקווה והצלה. הרע יכול בסופו של דבר להתהפך ולהפוך לטוב. 

נכון - לא תמיד הדברים ברורים לנו, ולא פעם נדמה שהרע רק הולך ומתגבר, אך ממקום מושבנו הקטן על כדור הארץ אין לנו באמת את היכולת להבין את מורכבותם של תהליכים ומטרתם. אמת - יש דברים שאין להם תקנה. רעידת אדמה היא רעידת אדמה, מוות הוא מוות, כאב הוא כאב. שום אמירה על תקווה, פרופורציה או יד נעלמה שאולי מכוונת את הדברים לא יצליחו לנחם. 

אך יש דברים  חשוכים בעולמנו, שאם נביט בהם בתשומת לב גדולה, נגלה בתוכם כיסים קטנים של אור, ניצוצות של חסד. הזדמנויות לגאולה. לפני מספר ימים סיפר לי חבר שעובד בסין דבר מופלא:  לראשונה מזה שנים, ניתן לראות בערים הגדולות של  סין את השמיים. וחשוב אולי יותר - לראשונה מזה שנים, אפשר לנשום בערים הגדולות של סין מעט אוויר נקי.


זה כמובן לא ממעיט מהקושי, הסבל, האימה, והמוות שפקדו את המדינה. אך עדיין, חייבים להודות, שיש מידה מסוימת של צדק פואטי בעובדה שאורגניזם ביולוגי זעיר ובלתי נראה לעין הבלתי מזויינת, הצליח להוריד את הענק הסיני, וכעת גם את העולם כולו,  לברכיים. ישנה מידה לא מבוטלת של אירוניה בעובדה שהווירוס התוקף את מערכת הנשימה הוא זה שמאפשר כרגע, ולו לרגע אחד, לנשום.


בין דיווח לדיווח על חולים נוספים, עוד טיסות מבוטלות, עוד אנשים הנכנסים לבידוד, אני חושב על הילד הסיני בבייג'ינג שיכול בלילה להביט לפתע לשמיים ולגלות שהם זרועים בכוכבים. 


אני חושב על הקשר הישיר שהיה לנו עם הטבע שפעם הקיף אותנו ומילא אותנו בצניעות, תחושת שותפות, ובעיקר הציף אותנו בתחושת יראה ופליאה מהעולם סביבנו.  אני חושב על הנתק הנורא שיצרנו בינינו לבין הטבע, על כתר המלוכה שחבשנו לראשנו מבלי לתת דין וחשבון על מעשינו, ואני תוהה עם פור הקורונה שהוטל עלינו לא יכול להפוך להיות מקור השראה לשיתוף פעולה עולמי לתיקון. אולי דווקא המכה שנחתה עלינו יכולה בסופו של דבר להיות הזרז שיעיר אותנו מתרדמת השפע המדומה שבה שקענו.


אם יש דבר שניתן ללמוד מאירועי החודשים האחרונים הוא עד כמה כולנו קשורים זה לזה. עד לא מזמן אמירה על משק כנפי הפרפר בסין הגורם לסערת שלגים בקנדה נשמעה כמו מליצה תיאורטית. כעת אנו מבינים עד כמה זה נכון, עד כמה כולנו מחוברים באלפי נימים וחוטים שקופים המושכים את כולנו מעלה ומטה. 


את האמת הפשוטה הזאת יכולנו לפגוש בפרשת השבוע שעבר,  פרשת תצווה, המתארת בפרטי פרטים את חושן המשפט שלבש הכהן על חזהו. החושן הורכב מ- 12 אבנים יקרות כנגד  12 השבטים, אותם נשא הכהן על עצמו בכל עת. אך,  במקרה או שלא במקרה, הספרה 12 מייצגת לא רק את המערך השבטי לאומי של בני ישראל, אלא גם את מערך הזמנים האוניברסלי המגולם ב 12 חודשי השנה. או במילים אחרות - הכהן הגדול נשא על עצמו לא רק את האחריות הרוחנית על בני ישראל, אלא גם, בעקיפין, את האחריות על הסדר הרוחני של העולם כולו.


נראה שהימים שבאו עלינו - לרעה או לטובה - באו ללמד אותנו משהו בהלכות אותה האחריות הקוראת לנו לצאת מעולמנו השבטי והצר - אל העולם כולו. נראה שהתקופה הזאת באה להוציא אותנו מתפיסת העולם ההיסטורית שלנו, העסוקה באינטרסים הצרים והמיידיים של העם והשבט, אל צרכי הזמן  של האנושות כולה.
והלוואי שנלמד את הלקח, ובחודש אדר, כאז כן עתה, יתהפך הרע הזה ויהפוך לטוב גדול.
 

תל אביב
קהילת בית דניאל

עם הרב מאיר אזרי
והמוזיקאי שמעון סמיט

17:30

באר שבע
קהילת רמות שלום

קרית טבעון
קהילת מעלות טבעון

הדלקת נרות, שירי שבת,  דברים על פרשת השבוע
18:00

ירושלים
קהילת אחוו"ה בכרם

ניגונים ושירה, דיון על פרשת השבוע ועל החיים עצמם
17:00

צור הדסה
קהילת שי"ר חדש

מבשרת ציון
קהילת קמץ

עם הרבה אלונה ניר

17:30

ירושלים
קהילת הר-אל

הרב עדה זבידוב
והחזן אבן כהן
17:00

קיבוץ גזר
קהילת ברכת שלום

קבלת שבת מוזיקלית
עם הרב סטיב בורנשטיין
18:00

חיפה
קהילת אהל אברהם

קבלת שבת מוזיקלית
בשיתוף קהילת אור חדש

17:30

חולון
קהילת קודש וחול

קבלת שבת לילדים
עם הרבה גלית כהן קדם

16:00